Pięć osób, które spotkamy w niebie

Film, który ostatnio w dwóch częsciach wyemitowała telewizja Puls, nakręcony na podstawie powieści Mitcha Albom pod tym samym tytułem ( autor był zreszta scenarzystą filmu).

Książki nie czytałam, ale coś tam o niej słyszałam, więc z zaciekawieniem zasiadłam przed telewizorem i nie zawiodłam się. Historia prosta, trochę może przewidywalna, ale przepięknie sfilmowana, niespiesznie się rozgrywająca, bardzo dobrze zagrana. W rolach głównych zresztą plejada wspaniałych aktorów, m.in.: Jon Voight jako Eddie, Ellen Burstyn, Jeff Daniels i Dagmara Dominczyk.

W filmie przedstawiona jest wizja tego, jak mogłoby wyglądać niebo i raj, wizja niezwykle sugestywna i bliska mojemu wyobrażeniu, a także prowokująca do zastanawiania się. Jeśli bowiem przyjąć założenie autora, że rajem jest miejsce, w którym było się najszczęśliwszym, to jakie miejsce byłoby naszym rajem?

Film opowiada historię Eddie’go, pracownika technicznego wesołego miasteczka Ruby Pier, który całe swoje długie życie (poza epizodem wojennym- II wojna światowa) spędził właśnie w tym miejscu, choć od dziecka marzył o tym, żeby stamtąd wyjechać. Akcja rozpoczyna się w dniu jego śmierci, która ma miejsce w tragicznych okolicznościach, ale nie zdradzę ich, żeby nie psuć oglądania filmu.

Po śmierci Eddie trafia do nieba, gdzie dowiaduje się, że spotka na swojej drodze do raju pięć osób, które wywarły wpływ na jego życie. Każda z tych osób czegoś go nauczy, a na końcu Eddie zrozumie, jaki był sens jego życia. Od tego miejsca przenikają się różne historie z życia Eddie’go, poznajemy jego drogę w niebie, poznajemy jego dzieciństwo, czas spędzony na wojnie i późniejsze życie.

Żeby nie psuć oglądania, zdradzę tylko, że gdyby przenieść to na życie każdego człowieka, to okaże się, że:
1. osoby, które mają wpływ na nasze życie, to nie tylko osoby, które w trakcie życia poznajemy, mogą to byc rónież osoby, których nigdy nie spotkaliśmy osobiście;
2. najważniejsze w życiu są proste, a zapomniane czasem w dzisiejszy świecie wartości: miłość, poświęcenie, oddanie, przyjaźń, brak nienawiści, wybaczenie;
3. każde życie ma sens, tylko czasem trudno go dostrzec.

Bardzo polecam wszystkim ten piękny, niezwykle plastyczny i spokojny film 🙂

Jedna myśl na temat “Pięć osób, które spotkamy w niebie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s