Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków – Mary Roach

smr

Hmm, jak napisać recenzję książki, która jest fantastyczna, a do której ze względu na poruszaną tematykę, nie pasuje słowo „fantastyczna”, a także „wspaniała”, itp.?

Jeśli interesowało Was kiedyś, co się dzieje z ciałem po śmierci, do jakich celów medycznych i innych można wykorzystać zwłoki, jakie są inne sposoby niż grzebanie zwłok – to jest to książka dla Was!

Autorka w bezpardonowy czasami sposób zdobywa dostęp do różnych laboratoriów, firm i ludzi zajmujących się zwłokami. Sama musi wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć ( chyba mało kto dałby radę!). A potem to wszystko opisuje. Ale jak!

Po prostu świetnie – z odpowiednim dawkowaniem, z dużą podbudową historyczną, z ogromnym wprost szacunkiem, a jednocześnie z niesamowitym poczuciem humoru, które sprawiało, że chwilami naprawdę głośno się śmiałam – niektóre fragmenty są po prostu błyskotliwe, ale nie przekraczają granic dobrego smaku. Chociaż i to przyznać muszę, że niektóre fragmenty właściwie tylko „przebiegałam” oczami, nie zastanawiając się nad ich treścią ( a były to zwłaszcza fragmenty odnoszące się do historii – życie przed anestezjologią i antyseptyką było niezwykle niebezpieczne).

A o czym między innymi jest w książce? O sekcjach zwłok, o tym, jak zmarli ludzie mogą pomóc w tworzeniu bezpieczniejszych samochodów, w kryminalistyce, w badaniu przyczyn katastrof lotniczych, o sprawdzaniu niektórych „dziwnych” teorii przez bardzo czasem dziwnych ludzi i o wielu podobnych sprawach.

Zachęcam bardzo do przełamania wewnętrznych oporów ( które sama miałam – myślałam, że nie dam rady jej przeczytać i dość długo jej się opierałam) i przeczytania tej książki. A sama zamierzam w najbliższym czasie zapoznać się z „Duchem” i „Bzykiem”, a znając dociekliwość i profesjonalizm Mary Roach, liczę na niezwykle ciekawą lekturę!

P.S. na mnie największe wrażenie zrobiły historie o dawnych naukach anatomii oraz o „zmelifikowanym” człowieku – musiałam to dopisać 😉

Jedna myśl na temat “Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków – Mary Roach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s