Czerwiec

Czerwiec już właściwie w pełni, pogoda dopisuje, spieszę więc z informacją o literackich wydarzeniach (pominę już te, które właśnie się kończą).

Ale najpierw jeszcze informacja o tym, kto zdobył główne nagrody na Festiwalu Kryminalna Warszawa, o którym pisałam w maju. Wyborem jury Grand Prix festiwalu otrzymał Wojciech Chmielarz (powieść „Żmijowisko”), a dwa równorzędne wyróżnienia Mariusz Czubaj („Dziewczynka z zapalniczką”) i Robert Małecki („Skaza”). Warto również wspomnieć, że nagrody otrzymały także wydawnictwa oraz drukarnie. A tak podsumowała trzy nagrodzone powieści przewodnicząca jury prof. Ewa Paczoska:

” Wszystkie trzy powieści łączy charakterystyczne splątanie teraźniejszości i przeszłości, w którym kryją się nie tylko tropy prowadzące do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale także rysy „mapy mentalnej” bohaterów. Tajemnice ich psychiki (zabójców, śledczych, nawet bohaterów drugiego planu) stają się osoczem intrygi”

Czytaliście którąś z nagrodzonych powieści?

A co czeka miłośników imprez literackich w czerwcu?

W dniach 14- 16 czerwca mieszkańców Szczecina i okolic – plener literacki „Odkryj książkę na nowo”. To już ósma edycja tego wydarzenia, tym razem na uczestników czeka nowe miejsce – Łasztownia, rzeczna wyspa w centrum Szczecina, w sąsiedztwie Centrum Kultury Stara Rzeźnia. Warto wspomnieć, że wydarzeniem towarzyszącym będzie wręczenie Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Jury nominowało w tym roku Karolinę Bednarz za „Kwiaty w pudełku”, Annę Fryczkowską za „Równonoc”, Katarzynę J. Kowalską za „Polskiego El Greco”, Agnieszkę Szpilę za „Bardo” i Ulę Ryciak za „Nelę i Artura. Koncert intymny Rubinsteinów” – trzymam kciuki za wszystkie autorki, ale najbardziej za Annę Fryczkowską 🙂

Między 21 a 23 czerwca Warszawa zaprasza na kolejny, siódmy już, Big Book Festival, tym razem pod hasłem „Skok w bok”. Lista gości, zarówno zagranicznych, jak i rodzimych autorów i artystów, jest imponująca!

A ostatnia sobota czerwca, tym razem 29 , to tradycyjne już warszawskie Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej. Tegoroczna ósma edycja poświęcona będzie Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu.

Ale to podobno nie koniec, „bo w tym roku Imieniny przedłużą się o kolejny dzień i nabiorą międzynarodowego charakteru. W niedzielę jednocześnie w sześciu miejscach na świecie: w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i Atenach, zostanie przeczytana Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego. Polska publiczność będzie mogła uczestniczyć w spektaklu w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Jazdowie, a na Placu Defilad obejrzeć skrót wszystkich sześciu interpretacji dramatu.

To co – na którym wydarzeniu się spotkamy? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s